DSPIC33FJ128MC706-I/PT
DSPIC33FJ128MC706-I/PT
Features
  • Operating Range:
  • DC – 40 MIPS (40 MIPS @ 3.0-3.6V, -40°C to +85°C)
  • Industrial temperature range (-40°C to +85°C)High-Performance DSC CPU:
  • Modified Harvard architecture
  • C compiler optimized instruction set
  • 16-bit wide data path
  • 24-bit wide instructions
  • Linear program memory addressing up to 4M instruction words
  • Linear data memory addressing up to 64 Kbytes
  • 83 base instructions: mostly 1 word/1 cycle
  • Sixteen 16-bit General Purpose Registers
  • Two 40-bit accumulators:- With rounding and saturation options
  • Flexible and powerful addressing modes:- Indirect, Modulo and Bit-Reversed
  • Software stack
  • 16 x 16 fractional/integer multiply operations
  • 32/16 and 16/16 divide operations
  • Up to ±16-bit shifts for up to 40-bit dataDirect Memory Access (DMA):
  • 8-channel hardware DMA:
  • Most peripherals support DMAInterrupt Controller:
  • 5-cycle latency
  • 118 interrupt vectors
  • Up to 67 available interrupt sources
  • Up to 5 external interrupts
  • 7 programmable priority levels
  • 5 processor exceptionsDigital I/O:
  • Wake-up/Interrupt-on-Change on up to 24 pins
  • Output pins can drive from 3.0V to 3.6V
  • All digital input pins are 5V tolerant
  • 4 mA sink on all I/O pinsSystem Management:
  • Power-up Timer
  • Oscillator Start-up Timer/Stabilizer
  • Watchdog Timer with its own RC oscillator
  • Fail-Safe Clock Monitor
  • Reset by multiple sourcesPower Management:
  • On-chip 2.5V voltage regulator
  • Switch between clock sources in real time
  • Idle, Sleep and Doze modes with fast wake-upTimers/Capture/Compare/PWM:
  • Timer/Counters, up to nine 16-bit timers:- Can pair up to make four 32-bit timers- 1 timer runs as Real-Time Clock with external 32.768 kHz oscillator- Programmable prescaler
  • Motor Control PWM (up to 8 channels):- 4 duty cycle generators- Independent or Complementary mode- Programmable dead time and output polarity- Edge or center-aligned- Manual output override control- Up to 2 Fault inputs- Trigger for ADC conversions- PWM frequency for 16-bit resolution (@ 40 MIPS) = 1220 Hz for Edge-Aligned mode, 610 Hz for Center-Aligned mode- PWM frequency for 11-bit resolution (@ 40 MIPS) = 39.1 kHz for Edge-Aligned mode, 19.55 kHz for Center-Aligned mode
  • Up to two ADC modules in a device
  • Low-power, high-speed Flash technology
  • Fully static design
  • 3.3V (±10%) operating voltage
  • Industrial temperature
  • Low-power consumption
  • Parameter Name     Value
  • Architecture    16-bit
  • CPU Speed (MIPS)    40
  • Memory Type    Flash
  • Program Memory (KB)    128
  • RAM Bytes    16,384
  • Temperature Range C    -40 to 85
  • Operating Voltage Range (V)    3 to 3.6
  • I/O Pins    53
  • Pin Count    64
  • System Management Features    PBOR
  • POR    Yes
  • WDT    Yes
  • Internal Oscillator    7.37 MHz, 512 kHz
  • nanoWatt Features    Fast Wake/Fast Control
  • Digital Communication Peripherals    2-UART
  • 2-SPI
  • 2-I2C
  • Codec Interface    NO
  • Analog Peripherals    2-A/D 16x12-bit @ 500(ksps)
  • Op Amp    NO
  • CAN (#, type)    1 ECAN
  • Capture/Compare/PWM Peripherals    8/8
  • PWM Resolution bits    16
  • Motor Control PWM Channels    8
  • Quadrature Encoder Interface (QEI)    1
  • Timers    9 x 16-bit 4 x 32-bit
  • Core Processor    dsPIC
  • Core Size    16-Bit
  • Speed    40 MIPs
  • Connectivity    CAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
  • Peripherals    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
  • Number of I /O    53
  • Program Memory Size    128KB (128K x 8)
  • Program Memory Type    FLASH
  • EEPROM Size    -
  • RAM Size    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)    3 V ~ 3.6 V
  • Data Converters    A/D 16x10b/12b
  • Oscillator Type    Internal
  • Operating Temperature    -40°C ~ 85°C