STM32F103C8T6
STM32F103C8T6 Microcontroller Lqfp48
ARM Cortex-M3 32-bit Mcu 64 Kbytes Flash 72 MHz Cpu Usb Can Spi IIC Uart 37 IO 12 Bit Adc Motor Control
     The STM32F103xx medium-density performance line family incorporates the high-performance Arm Cortex-M3 32-bit RISC core operating at a 72 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and SRAM up to 20 Kbytes), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. All devices offer two 12-bit ADCs, three general purpose 16-bit timers plus one PWM timer, as well as standard and advanced communication interfaces: up to two I2Cs and SPIs, three USARTs, an USB and a CAN.
     The devices operate from a Dc 2.0 to 3.6V power supply. They are available in both the –40C to +85C temperature range and the –40 to +105C extended temperature range. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
     The STM32F103xx medium-density performance line family includes devices in six different package types: from 36 pins to 100 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included, the description below gives an overview of the complete range of peripherals proposed in this family.
Features:
  •     Arm 32-bit Cortex-M3 CPU core
  •     72 MHz maximum frequency
  •     1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
  •     Single-cycle multiplication and hardware division
  •     64 or 128 Kbytes of Flash memory
  •     20 Kbytes of SRAM
  •     Clock, reset and supply management
  •     2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
  •     POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
  •     4 to 16 MHz crystal oscillator
  •     Internal 8 MHz factory-trimmed RC
  •     Internal 40 kHz RC
  •     PLL for CPU clock
  •     32 kHz oscillator for RTC with calibration
  •     Low-power
  •     Sleep, Stop and Standby modes
  •     VBAT supply for RTC and backup registers
  •     2x 12-bit, 1 µs A/D converters (up to 16 channels)
  •     Conversion range: 0 to 3.6 V
  •     Dual-sample and hold capability
  •     Temperature sensor
  •     7-channel DMA controller
  •     Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs and USARTs
  •     Up to 80 fast I/O ports
  •     26/37/51/80 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant
  •     Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
  •     Seven timers
  •     16-bit, motor control PWM timer with dead-time generation and emergency stop
  •     Two watchdog timers (independent and window)
  •      SysTick timer 24-bit downcounter
  •     Up to nine communication interfaces
  •     Up to two I2C interfaces (SMBus/PMBus®)
  •     Up to three USARTs (ISO 7816 interface, LIN, IrDA capability, modem control)
  •     Up to two SPIs (18 Mbit/s)
  •     CAN interface (2.0B Active)
  •     USB 2.0 full-speed interface
  •     CRC calculation unit, 96-bit unique ID
  •     Packages are ECOPACK
  •     Core Processor:   ARM Cortex-M3
  •     Core Size:   32-Bit Single-Core
  •     Speed: 72MHz
  •     Connectivity:   CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  •     Peripherals:  DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
  •     Number of I/O:   37
  •     Program Memory Size:    64KB (64K x 8)
  •     Program Memory Type:  FLASH
  •     EEPROM Size:   -
  •     RAM Size:    20K x 8
  •     Voltage - Supply (Vcc/Vdd):   DC 2V /  3.6V
  •     Data Converters:    A/D 10x12b
  •     Oscillator Type:    Internal
  •     Operating Temperature:    -40C / 85C
  •     Mounting Type:      Surface Mount
  •     Package / Case:     48-LQFP
  •     Base Product Number:  STM32F103
Doğrulama Kodu
STM32F103C8T6
  • Fiyat : 85,50TL
  • KDV Dahil : 102,60TL
Etiketler: STM32F103C8T6, Microcontroller, Lqfp48, Arm, Cortex-M, 3 32-bit, Mcu, 64 Kbytes Flash, 72 MHz, Cpu, Usb, Can, Spi, IIC, Uart, 37 IO, 12 Bit Adc, Motor Control