STM32F401CCU6 48QFN  Entegre
STM32F401CCU6 48qfn Entegre
32 Bit Arm Cortex-M4 Risc Mcu Dsp Fpu 256 Kbytes Flash Memory 84 MHz Cpu Art Accelerator I2C Irda LINbus Sdio Spi Uart Usb Adc Rtc
      The STM32F401CCU6 devices are based on the high-performance Arm Cortex-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 84 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision which supports all Arm single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
     The STM32F401xB/STM32F401xC operate in the -40C to 125C temperature range from a 1.7 (PDR OFF) to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
Features:
  • Core processor:   ARM Cortex-M4
  • Core size:   32-Bit
  • Speed:  84MHz
  • Connectivity:  I2C, IrDA, LINbus, SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Peripherals:  Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:   36
  • Program memory size      256KB (256K x 8)
  • Program memory type     Flash
  • Ram size      64K x 8
  • Voltage supply (Vcc/Vdd)     1.7V / 3.6V
  • Data Converters     A/D 10x12b
  • Oscillator type:   Internal
  • Operating temperature     -40C / 85C (TA)
  • Mounting type:   Surface Mount
  • Package:   48-UFQFN Exposed Pad
Features:
  •     Dynamic efficiency line with BAM (batch acquisition mode)
  •         1.7 V to 3.6 V power supply
  •         -40C to 85/105/125C temperature range
  •     Core: Arm 32-bit Cortex-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator ( ART Accelerator ) allowing 0-wait state execution from Flash memory, frequency up to 84 MHz, memory protection unit, 105 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
  •     Memories
  •         Up to 256 Kbytes of Flash memory
  •         512 bytes of OTP memory
  •         Up to 64 Kbytes of SRAM
  •     Clock, reset and supply management
  •         1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
  •         POR, PDR, PVD and BOR
  •         4-to-26 MHz crystal oscillator
  •         Internal 16 MHz factory-trimmed RC
  •         32 kHz oscillator for RTC with calibration
  •         Internal 32 kHz RC with calibration
  •     Power consumption
  •         Run: 128 μA/MHz (peripheral off)
  •         Stop (Flash in Stop mode, fast wakeup time): 42 μA typ 25C;65 μA max 25C
  •         Standby: 2.4 μA 25C / 1.7 V without RTC; 12 μA  85C 1.7 V
  •         VBAT supply for RTC: 1 uA 25C
  •     1×12-bit, 2.4 MSPS A/D converter: up to 16 channels
  •     General-purpose DMA: 16-stream DMA controllers with FIFOs and burst support
  •     Up to 11 timers: up to six 16-bit, two 32-bit timers up to 84 MHz, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input, two watchdog timers (independent and window) and a SysTick timer
  •     Debug mode
  •         Serial wire debug (SWD) & JTAG interfaces
  •         Cortex®-M4 Embedded Trace Macrocell
  •     Up to 81 I/O ports with interrupt capability
  •         All IO ports 5 V tolerant
  •         Up to 78 fast I/Os up to 42 MHz
  •     Up to 11 communication interfaces
  •         Up to 3 × I2C interfaces (1Mbit/s, SMBus/PMBus)
  •         Up to 4 SPIs (up to 42 Mbits/s at fCPU= 84 MHz), SPI2 and SPI3 with muxed full-duplex I2S to achieve audio class accuracy via internal audio PLL or external clock
  •         SDIO interface
  •     Advanced connectivity
  •         USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
  •     CRC calculation unit
  •     96-bit unique ID
  •     RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
  •     All packages are ECOPACK2
Paket içeriği :
  •     1 Adet STM32F401CCU6 48QFN  Entegre
Doğrulama Kodu
STM32F401CCU6 48QFN Entegre
  • Fiyat : 202,50TL
  • KDV Dahil : 243,00TL
Etiketler: STM32F401CCU6, 48qfn, Entegre, 32 Bit, Arm, Cortex-M4, Risc, Mcu, Dsp, Fpu, 256 Kbytes Flash Memory, 84 MHz, Cpu, Art Accelerator, I2C, Irda, LINbus, Sdio, Spi, Uart, Usb, Adc, Rtc