STM32F407VGT6
STM32F407VGT6 Microcontroller Lqfp100
Dsp Fpu Arm Cortex-M4 32 Bit Mcu 1 Mbyte Flash 168Mhz Cpu Art Accelerator Ethernet Usb Can
      The STM32F405xx and STM32F407xx family is based on the high-performance ARM®Cortex™-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 168 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision which supports all ARM single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security. The Cortex-M4 core with FPU will be referred to as Cortex-M4F throughout this document.
Key Features
  •     Core: ARM 32-bit Cortex-M4 CPU with FPU
  •     Frequency up to 168 MHz
  •     Memory protection unit
  •     210 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
  •     DSP instructions
  •     Up to 1 Mbyte of Flash memory
  •     Up to 192+4 Kbytes of SRAM including 64-Kbyte of CCM (core coupled memory) data RAM
  •     LCD parallel interface, 8080/6800 modes
  •     Clock, reset and supply management
  •     1.8 V to 3.6 V application supply and I/Os
  •     POR, PDR, PVD and BOR
  •     4-to-26 MHz crystal oscillator
  •     Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
  •     32 kHz oscillator for RTC with calibration
  •     Internal 32 kHz RC with calibration
  •     Sleep, Stop and Standby modes
  •     VBATsupply for RTC, 20×32 bit backup registers + optional 4 KB backup SRAM
  •     3×12-bit, 2.4 MSPS A/D converters: up to 24 channels and 7.2 MSPS in triple interleaved mode
  •     2×12-bit D/A converters
  •     General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
  •     Up to 17 timers: up to twelve 16-bit and two 32-bit timers up to 168 MHz, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
  •     Debug mode
  •     Serial wire debug (SWD) & JTAG interfaces
  •     Cortex-M4 Embedded Trace Macrocell
  •     Up to 140 I/O ports with interrupt capability
  •     Up to 136 fast I/Os up to 84 MHz
  •     Up to 138 5 V-tolerant I/Os
  •     Up to 15 communication interfaces
  •     Up to 3 × I2C interfaces (SMBus/PMBus)
  •     Up to 4 USARTs/2 UARTs (10.5 Mbit/s, ISO 7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
  •     2 × CAN interfaces (2.0B Active)
  •     SDIO interface
  •     Advanced connectivity
  •     USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
  •     10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA: supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
  •     8- to 14-bit parallel camera interface up to 54 Mbytes/s
  •     True random number generator
  •     CRC calculation unit
  •     96-bit unique ID
  •     RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
  • Core processor:   ARM Cortex-M4
  • Core size:  32-Bit
  • Speed:  168MHz
  • Connectivity:   CAN, DCMI, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Peripherals:    Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:  82
  • Program Memory Size:  1MB (1M x 8)
  • Program Memory Type:   FLASH
  • EEPROM Size:   -
  • RAM Size:  192K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):   DC  1.8 V / 3.6 V