PIC18F45K20-I/P Microchip
8 Bit 64MHz Mcu 32Kb Flash 40 Pin Dip 35 IO IIC SPI UART/USART 13x Adc
microchip.com/en-us/product/PIC18F45K20#
Özellikler:
- Series PIC XLP 18F
- Core Size 8-Bit
- Speed 64MHz
- Operating Voltage Range: 1.8V to 3.6V
- Number of I /O 35
- Connectivity IIC, SPI, UART/USART
- ADC 13 channel / 10-bit
- Program Memory Size 32KB (16K x 16)
- Data EEPROM (bytes) 256 x 8
- Oscillator Type Internal
- Priority levels for interrupts
- 31-level, software accessible hardware stack
- 8 x 8 single-cycle hardware multiplier
- Factory calibrated to ± 1%
- Software selectable frequencies range of 31 kHz to 16 MHz
- Four crystal modes up to 64 MHz
- Two external clock modes up to 64 MHz
- 4X Phase Lock Loop (PLL)
- Secondary oscillator using Timer1 @ 32 kHz
- Fail-Safe Clock Monitor:
- Allows for safe shutdown if peripheral clock stops
- Two-Speed Oscillator Start-up
- Self-Programmable under Software Control
- Interrupt on High/Low-Voltage Detection
- With software enable option
- Programmable period from 4 ms to 131s
- Single-Supply 3V In-Circuit Serial Programming (ICSP) via two pins
- In-Circuit Debug (ICD) via Two Pins
- Sleep mode: 100 nA
- Watchdog Timer: 500 nA
- Timer1 Oscillator: 500 nA 32 kHz
- Auto-acquisition capability
- Conversion available during Sleep
- 1.2V Fixed Voltage Reference (FVR) channel
- Independent input multiplexing
- Two rail-to-rail analog comparators
- Programmable (% VDD), 16 steps
- Two 16-level voltage ranges using VREF pins
- High-Current Sink/Source 25 mA/25 mA
- Three programmable external interrupts
- Four programmable interrupt-on-change
- Eight programmable weak pull-ups
- Programmable slew rate
- Capture/Compare/PWM (CCP) module
- One, two or four PWM outputs
- Selectable polarity
- Programmable dead time
- Auto-Shutdown and Auto-Restart
- 3-wire SPI (supports all 4 modes)
- I2C Master and Slave modes with address mask
- Supports RS-485, RS-232 and LIN
- RS-232 operation using internal oscillator
- Auto-Wake-up on Break
- Auto-Baud Detect
- Temperature Range -40C to 125C
- Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Paket İçeriği:
- 1 Adet PIC18F45K20-I/P 40 pin dip