PIC24FJ128DA106-I/PT
PIC24FJ128DA106-I/PT
Features
  • Graphics Controller Features
  • 3x Graphics Hardware Acceleration Units
  • Color Look-up Table (CLUT) with Maximum of 256 Entries
  • Direct Interface to Monochrome, C-STN, TFT, OLED
  • Resolution up to 640x480 @30Hz, 16 bpp, or 480x272 @60Hz, 16 bpp
Universal Serial Bus Features
  • USB v2.0 On-the-Go (OTG) compliant
  • Dual role capable - can act as either Host or Device
  • Low speed(1.5Mb/s) and full speed(12 Mb/s) operation in host mode
  • Full speed USB operaton in Device mode
Analog Features
  • Up to 24x, Capacitive touch sensing
  • Up to 24x, 10-Bit, ADC at 500 ksps
  • 3x Analog Comparators with Programmable Input/Output Configuration
Power Management
  • On-Chip Voltage Regulator of 1.8V
  • Switch between Clock Sources in Real Time
  • Idle, Sleep and Doze modes with Fast Wake-up and Two-Speed Start-up
  • Run Mode: 800 uA/MIPS, 3.3V Typical
  • Sleep mode Current Down to 20 uA, 3.3V Typical
  • Standby Current with 32 kHz Oscillator: 22 uA, 3.3V Typical
  • Architecture    16-bit
  • CPU Speed (MIPS)    16
  • Memory Type    Flash
  • Program Memory (KB)    128
  • RAM Bytes    24,576
  • Temperature Range C    -40 to 85
  • Operating Voltage Range (V)    2.2 to 3.6
  • I/O Pins    52
  • Pin Count    64
  • System Management Features    BOR, LVD
  • POR    Yes
  • WDT    Yes
  • Internal Oscillator    8 MHz, 32 kHz
  • Digital Communication Peripherals    4-UART
  • 3-SPI
  • 3-I2C
  • Analog Peripherals    1-A/D 16x10-bit @ 500(ksps)
  • Comparators    3
  • USB (ch, speed, compliance)    1, Full Speed, USB 2.0 OTG
  • Capture/Compare/PWM Peripherals    9/9
  • PWM Resolution bits    16
  • Timers    5 x 16-bit
  • Hardware RTCC    Yes
  • DMA    2
  • Cap Touch Channels    16
  • Series    PIC® 24F
  • Core Processor    PIC
  • Core Size    16-Bit
  • Speed    32MHz
  • Connectivity    I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Peripherals    Brown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
  • Number of I /O    52
  • Program Memory Size    128KB (43K x 24)
  • Program Memory Type    FLASH
  • EEPROM Size    -
  • RAM Size    24K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)    2.2 V ~ 3.6 V
  • Data Converters    A/D 16x10b
  • Oscillator Type    Internal
  • Operating Temperature    -40°C ~ 85°C