Stok Yok MSP430G2553IN20
Texas Instruments MSP430G2533IN20 Mixed Signal Microcontroller
MSP430 CPU16 16-Bit 16MHz Mcu I2C IrDA LINbus SCI SPI UART USART 16Kb Flash 20 Pin Dip
Description
Features
  •     Low Supply-Voltage Range: 1.8 V to 3.6 V
  •     Ultra-Low Power Consumption
    •         Active Mode: 230 µA at 1 MHz, 2.2 V
    •         Standby Mode: 0.5 µA
    •         Off Mode (RAM Retention): 0.1 µA
  •     Five Power-Saving Modes
  •     Ultra-Fast Wake up From Standby Mode in Less Than 1 µs
  •     16-Bit RISC Architecture, 62.5-ns Instruction Cycle Time
  •     Basic Clock Module Configurations
    •         Internal Frequencies up to 16 MHz With Four Calibrated Frequencies
    •         Internal Very-Low-Power Low-Frequency (LF) Oscillator
    •         32-kHz Crystal
    •         External Digital Clock Source
  •     Two 16-Bit Timer_A With Three Capture/Compare Registers
  •     Up to 24 Capacitive-Touch Enabled I/O Pins
  •     Universal Serial Communication Interface (USCI)
    •         Enhanced UART Supports Automatic Baud-Rate Detection (LIN)
    •         IrDA Encoder and Decoder
    •         Synchronous SPI
    •         I2C
  •     Brownout Detector
  •     Serial Onboard Programming,
  •     No External Programming Voltage Needed,
  •     Programmable Code Protection by Security Fuse
  •     On-Chip Emulation Logic With Spy-Bi-Wire Interface
  •     Summarizes Available Family Members
  •     Package Options
    •         TSSOP: 20 Pin, 28 Pin
    •         PDIP: 20 Pin
    •         QFN: 32 Pin
MSP430G2553IN20:
  • Core Processor:    MSP430 CPU16
  • Core Size:    16-Bit
  • Speed:    16MHz
  • Connectivity:    I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
  • Peripherals:    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O:    16
  • Program Memory Size:    16KB (16K x 8)
  • Program Memory Type:    FLASH
  • EEPROM Size:    -
  • RAM Size:    512 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd):    1.8V ~ 3.6V
  • Data Converters:    A/D 8x10b
  • Oscillator Type:    Internal
  • Operating Temperature:    -40°C ~ 85°C (TA)