     The MPLAB PICkit 5 in-circuit debugger/programmer enables quick prototyping and portable, production-ready programming for all Microchip devices, including PIC microcontrollers (MCUs) and dsPIC Digital Signal Controllers (DSCs), AVR and SAM devices and Arm Cortex-based microprocessors (MPUs). It works alongside the MPLAB X Integrated Development Environment (IDE) to provide a powerful and easy-to-use Graphical User Interface (GUI) for debugging and programming. Alternatively, the MPLAB PICkit 5 in-circuit debugger/programmer can be used stand-alone with the MPLAB Programmer-to-Go (PTG) mobile app, allowing you to connect to the tool from your smartphone via Bluetooth®. With stand-alone programming features accessible from your smartphone, the MPLAB PICkit 5 in-circuit debugger/programmer is a versatile programming companion that lets you prototype and debug your solution and then unplug and bring the device with you to deploy that solution out in the field.
MPLAB PICkit 5 In-Circuit Debugger
  •     Improved Programmer-to-Go (PTG) support with the MPLAB PTG mobile app
  •     Connect wirelessly from your smartphone via Bluetooth
  •     Select from multiple saved program images on the SD Card
  •     Start programming from the app or by pressing on the logo
  •     Supply 150 mA to the target
  •     Option to be self-powered from the target (2.7V to 5V)