ST STM32F030K6T6 MCU
ST STM32F030K6T6 MCU
Entry-level ARM Cortex-M0 Value line MCU with 32 Kbytes Flash, 48 MHz CPU
     The STM32F030x microcontroller incorporates the high-performance ARM Cortex™-M0 32-bit RISC core operating at a 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 64 Kbytes of Flash memory and up to 8 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (up to two I2Cs, up to two SPIs, and up to two USARTs), one 12-bit ADC, up to 6 general-purpose 16-bit timers and an advanced-control PWM timer.
     The STM32F030x microcontroller operates in the -40 to +85 °C temperature range, from a 2.4 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
     The STM32F030x microcontroller includes devices in four different packages ranging from 20 pins to 64 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included. The description below provides an overview of the complete range of STM32F030x peripherals proposed.
Key Features
  •     Core: ARM®32-bit Cortex™-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
  •     Memories
  •     16 to 64 Kbytes of Flash memory
  •     4 to 8 Kbytes of SRAM with HW parity checking
  •     CRC calculation unit
  •     Reset and power management
  •     Voltage range: 2.4 V to 3.6 V
  •     Power-on/Power down reset (POR/PDR)
  •     Low power modes: Sleep, Stop, Standby
  •     Clock management
  •     4 to 32 MHz crystal oscillator
  •     32 kHz oscillator for RTC with calibration
  •     Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
  •     Internal 40 kHz RC oscillator
  •     Up to 55 fast I/Os
  •     All mappable on external interrupt vectors
  •     Up to 36 I/Os with 5 V tolerant capability
  •     5-channel DMA controller
  •     1 x 12-bit, 1.0 μs ADC (up to 16 channels)
  •     Conversion range: 0 to 3.6 V
  •     Separate analog supply from 2.4 up to 3.6 V
  •     Up to 10 timers
  •     One 16-bit timer, with up to 4 IC/OC, usable for IR control decoding
  •     One 16-bit timer, with 2 IC/OC, 1 OCN, deadtime generation and emergency stop
  •     One 16-bit timer with 1 IC/OC
  •     One 16-bit basic timer
  •     Independent and system watchdog timers
  •     SysTick timer: 24-bit downcounter
  •     Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby
  •     Communication interfaces
  •     Up to two I2C interfaces: one supporting Fast Mode Plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink
  •     Up to two SPIs (18 Mbit/s) with 4 to 16 programmable bit frame
  •     Serial wire debug (SWD)
  • Core Processor    ARM® Cortex®-M0
  • Core Size    32-Bit
  • Speed    48MHz
  • Connectivity    I²C, SPI, UART/USART
  • Peripherals    DMA, POR, PWM, WDT
  • Number of I/O    26
  • Program Memory Size    32KB (32K x 8)
  • Program Memory Type    FLASH
  • EEPROM Size    -
  • RAM Size    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)    2.4 V ~ 3.6 V
  • Data Converters    A/D 12x12b
  • Oscillator Type    Internal
  • Operating Temperature    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case    32-LQFP
  • Supplier Device Package    32-LQFP (7x7)
 Paket İçeriği:
  • 1 Adet STM32F030K6T6 Arm Cortex-M0 Mcu
Doğrulama Kodu
ST STM32F030K6T6 MCU
  • Fiyat : 63,00TL
  • KDV Dahil : 75,60TL
Etiketler: ST, STM32F030K6T6, MCU, Entry-level, ARM, Cortex-M0, Value line, MCU, 32 Kbytes Flash, 48 MHz CPU