STM32G070RBT6
ST Microelectronics STM32G070RBT6 ARM Cortex M0+ Microcontroller
STM32G0 64MHz Mcu Cpu 128 Kbyte Flash Uart Timers SPI IIC ADC DC 2V / 3.6V LQFP64
     The STM32G070CB/KB/RB mainstream microcontrollers are based on high-performance Arm Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at up to 64 MHz frequency. Offering a high level of integration, they are suitable for a wide range of applications in consumer, industrial and appliance domains and ready for the Internet of Things (IoT) solutions.
     The devices operate within ambient temperatures from -40C to 85C. They can operate with supply voltages from 2.0 V to 3.6 V. Optimized dynamic consumption combined with a comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
Features
  •  Core: Arm 32-bit Cortex®-M0+ CPU, frequency up to 64 MHz
  •  -40C to 85C operating temperature
  •  Memories
– 128 Kbytes of Flash memory withprotection
– 36 Kbytes of SRAM (32 Kbytes with HWparity check)
  •  CRC calculation unit
  •  Reset and power management
– Voltage range: 2.0 V to 3.6 V
– Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
– Low-power modes:Sleep, Stop, Standby
– VBAT supply for RTC and backup registers
  •  Clock management
– 4 to 48 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator with calibration
– Internal 16 MHz RC with PLL option
– Internal 32 kHz RC oscillator (-+5 %)
  •  Up to 59 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Multiple 5 V-tolerant I/Os
  •  7-channel DMA controller with flexible mapping
  •  12-bit, 0.4 μs ADC (up to 16 ext. channels)
– Up to 16-bit with hardware oversampling
– Conversion range: 0 to 3.6V
  •  Calendar RTC with alarm and periodic wakeupfrom Stop/Standby
  •  Communication interfaces
– Two SPIs (32 Mbit/s) with 4- to 16-bit programmable bitframe, one multiplexed with I2S interface
  •  Development support: serial wire debug (SWD)
  •  All packages ECOPACK 2 compliant
Paket İçeriği:
  • 1 Adet  STM32G070RBT6
Doğrulama Kodu
STM32G070RBT6
  • Fiyat : 72,00TL
  • KDV Dahil : 86,40TL
Etiketler: ST Microelectronics, STM32G070RBT6, ARM, Cortex, M0+, Microcontroller, STM32G0, 64MHz, Mcu, Cpu, 128 Kbyte Flash, Uart, Timers, SPI, IIC, ADC, DC 2V / 3.6V, LQFP64