XY-CD60 Şarj Deşarj Kontrol Modülü

 

XY-CD60 Pil Aşırı Şarj Deşarj Kontrol Modülü

Lityum Lipo Batarya Kurşun Asit Akü Koryucu DC 6-60V Panel Tip Kutu Aşırı Deşarj Aşırı Şarj Koruma Devresi


     Ürünün temel olarak 2 işlevi bulunur. Batarya şarj ve deşarj işlemlerini kontrol eder. Pilinizin siz farketmeden zarar görmesini engeller.

     Şarj Modu P-1: Cihaza bağlı akünün şarj edilmesini kontrol eder. Lcd de IN yazısı şarj modunda olduğunuzu gösterir.

Şarj için alt ve üst değerler girilir. Şarj edilecek pilin voltaj seviyesi bu üst değerden daha düşükse röleyi açarak, giriş beslemesinden gelen voltaj ile akü şarj edilmeye başlanır. Akü voltajı üst değeri geçtiğinde, aküyü korumak için giriş beslemesinin bağlantısını kapatarak şarjı sonlandırır.

     Bu pilin şarj üst değerini sizin bilmeniz gerekmektedir. Pilinizin durumuna göre şarjın kesilmesi gereken voltaj değerlerini üreticiden yada satıcıdan öğrenmeniz gerekmektedir. Pil voltajının yüzdelik gösterim oranı sizin girdiğiniz alt ve üst değerlere göre belirlenir.

Hesap formülü: V/(UP-DOWN). 

 

     Deşarj Modu P-2:  Cihaza bağlı akünün yük ile kullanımını kontrol eder. Lcd de OUT yazısı deşarj modunda olduğunuzu gösterir.

     Piliniz ile bir lamba, motor vs. sürerek kullanma durumuna, pil deşarj adı verilir. Pillerin deşarj işlemi sırasında kapasiteleri azalmaya başladığında çok hızlı bir şekilde voltajları düşer. Bu azalma çok hızlı gerçekleşirken pilde de fiziksel olarak bozulmalar oluşur. Bu sebeple mesela %10-20 seviyelerine kadar kullandığınız bir pili %0’a kadar tüketmemeniz şarttır. Pillerin kullanıcıların farkında olmadan tükenmesi durumu ile sık sık karşılaşılmaktadır örneğin; araba akülerinin bitmesi. Bu durum sıklıkla karşımıza çıksa da bunu engellememiz akünün kullanım ömrü için çok gereklidir.
     Bu açıklamadan sonra bu ürünün deşarj işlemindeki kullanımını anlatalım. Cihaz ayarlarında deşarj için bir alt limit belirtmenizi gerekmektedir. Bu limit üstündeyken, kart pilin yükü sürmesine izin verir. Bu limit altına düştüğünde pilin zarar görmemesi için rölesini kapatarak pilin tamamen boşalmasını engeller. Deşarj işlemi sırasında gösterge ledi ile durumu izleyebilirsiniz.

     UYARI: Bu kart pilin şarj ve deşarj işlemlerinin otomatik olarak kontrol edilmesini sağlar. Bu cihaza pili şarj etmek için ayrıca akım kontrollü pil şarj kartı bağlanması gerektiğini unutmamalısınız. Direkt olarak bir adaptör ile pil şarj işlemi yapılmamalıdır. Bu kart sadece pil voltajını izleyerek daha kaba bir şarj kontrolü sağlar. Gerçek şarj kontrolü pil şarj akımlarının izlenebildiği cihazlar tarafından yapılmalıdır. Ancak kullanıcılar genelde adaptörler ile pilleri basit olarak şarj etme eğilimindedir. Kullanıcılar adaptör kullanacak bile olsa bu tip bir kart kullanmaları halinde, kritik pil zarar görme durumlarından korunmuş olacaklardır.

Kullanımı:
UP:
1- Up tuşuna kısa basmak % ve zaman olarak pilin kullanım bilgisini gösterir.
2- Up tuşuna 5 saniyeden uzun basmak ürünü şarj deşarj modları arasında değiştirmeyi sağlar. IN şarj modudur. OUT deşaj modudur.

SET:
1- Set tuşuna kısa basmak bulunduğu moddaki parametreleri ( Alt ve üst değerleri ) gösterir.
2- Set tuşuna uzun basmak bu parametreleri değiştirmenizi sağlar. Şarj deşarj moduna göre ilgili ayarları yaparsınız.

DOWN:
1- Down tuşuna kısa basmak röleyi açıp kapatır.  ( Tehlike durumlarında kullanılır.)
2- Down tuşuna uzun basmak lcd arka ışığını ayarlar.
Tüm ayarlar yapıldıktan sonra SET tuşuna uzun basılarak ayarlar kaydedilir ve ayar menüsünden çıkılır.  Tekrar bir ayar yapmak isterseniz yeniden uzun basarak ayar menüsüne girmeniz gerekecektir.

Uyarılar:

 • Cihazda 10A röle bulunmaktadır. Ancak sürekli yüksek akımlı şarj yada yük sürülmesi rölenin kontaklarının yapışmasına sebep olabilir. Bu sebeple 5A üstünde uzun süre çalıştırmamalısınız.
 • Bu cihaz voltaj dönüşümü yapmaz. 48V besleme bağlayıp, 12v pili şarj için, voltajın cihaz tarafından düşürüleceğini varsaymayın. Bu cihaz sadece röle anahtarlaması yapar. Belirlediğiniz sınırlar içerisinde pil şarjın veya yükün sürülebilmesini sağlar.
 • Ayarlar yapılıp çıkıldıktan sonra düşük voltaj limiti yüksek voltaj limitinden daha yüksek ise cihaz ERR yazarak ayarlarda hata olduğunu bildirir. Ayarları düzeltmeniz gerekir.
 • Üründe aynı zamanda zamana bağlı işlemlerde yaptırabilirsiniz. 0-999 saniye arasında değişecek işlemler yaptırılabilir.  Mesela ürün açıldıktan on saniye sonra yükü sürsün gibi bir ayar yapılabilir…

 

Özellikler:

 •   Model: XY-CD60
 •   Çalışma voltajı: DC 6V /  60V   ( Pil voltajı maksimum 48V olabilir )
 •   Çalışma akımı: 5A
 •   Pil şarj kontrol modu ( Pil şarjı sadece voltaj seviyelerine göre takip eder. Ayrıca pil şarj ürününe sahip olmanız gerekmektedir. )
 •   Pil deşarj kontrolü
 •   Çift çalışma modu
 •   Yüksek çözünürlüklü büyük lcd gösterge ekran
 •   3 Adet menü ayar butonu
 •   Aşırı şarj koruması
 •   Aşırı deşarj koruması
 •   Şarj ve deşarj zaman ayar desteği
 •   Otomatik algılama parametreleri
 •   Güç tasarrufu mod desteği
 •   Otomatik pil algılama
 •   Akü voltajını yüzde ve çalışma süresi olarak gösterebilir
 •   Şarj zaman ayarı: 00:00 -99:59 saat
 •   Boşaltma zaman ayarı: 00:00 -99:59 saat
 •   Gecikme: 0 -999 saniye
 •   Çalışma sıcaklığı:   -10C  /  +80C
 •   Renk:  Gri / Siyah
 •   Panel tip plastik kutu
 •   Boyutlar: 27mm x 43mm x 79mm
 •   Ağırlık: 45gr

 

Paket İçeriği:

 • 1 Adet XY-CD60 Şarj Deşarj Kontrol Modülü

 

[Charging Control P-1 Mode]
Input terminal connect DC 6V-60V charger which use for battery.
Output terminal connect 1pc of DC 6 -60V battery. It will display 0.00V and nbE if the battery does not meet the requirements.
Output turn ON and the input charger starts charging the battery if battery voltage is less than the Lower Limit Voltage Value DOWN.
Output turn OFF and the input charger stops charging the battery if battery voltage is more than the Upper Limit Voltage Value UP.  
The symbol IN will flashing when charging.   
 
Support set parameter:  
Upper Limit Voltage Value UP: Maximum voltage of the battery. Stop charging the battery if it exceeds this value. It is also the overcharge protection voltage value.  
Lower Limit Voltage Value DOWN: Battery allowed minimum voltage. Start charging the battery when the battery voltage is lower than this value.   
 
Charging Time OP:  
Set battery charging time.  
Turn ON charging time control function when the OP parameter value is more than 00:00. Minimum set time value 1minute.  
Turn OFF OP control if set 00:00.  
Start the timer when turn on output to start charging.  
Module turn OFF output to complete a charging process when timing is completed.  
Module automatically turns OFF charging time control function if battery voltage is less than the Lower Limit Voltage Value down and flashing H:ER that means the unreasonable time parameter setting. It means insufficient charging and needs to continue charging the battery. Press any key to stop flashing.  
Record and display charging time if disabled Charging Time OP when short press button SET. Clear time if at next charging or exit charging time display interface.  
Turn ON Delay Time DOP: Set the delay interval between the first and the second charging. The time range is 0 -999second.   
 
[Discharging Control P-2 Mode]
Input terminal connect 1pc of DC 6 -60V battery.  
Output terminal connect suitable load. Note the output voltage is same to battery.  
Output turn ON and the battery starts to discharging if battery voltage is more than the Upper Limit Voltage Value UP.  
Output turn OFF and the battery stops to discharging if battery voltage is less than the Lower Limit Voltage Value down.  
The symbol OUT will flashing when discharging.   
 
Support set parameter:  
Upper Limit Voltage Value UP: Threshold value to allow battery discharge.  
Lower Limit Voltage Value down: Battery allowed minimum voltage.  
Stop discharging when the battery voltage is lower than this value.  
It is also the over-discharge protection voltage value.   
 
Discharging Time OP:  
Set battery discharging time.  
Turn ON discharging time control function when the OP parameter value is more than 00:00. Minimum set time value 1minute.  
Turn OFF OP control if set 00:00.  
Start the timer when turn on output to start discharging.  
Module turn off output to complete a discharging process when timing is completed.  
Module automatically turns OFF discharging time control function if battery voltage is more than the Upper Limit Voltage Value UP and flashing H:ER that means the unreasonable time parameter setting.  Press any key to stop flashing.  
Record and display discharging time if disabled Discharging Time OP when short press button SET. Clear time if at next discharging or exit discharging time display interface.  
Turn ON Delay Time DOP: Set the delay interval between the first and the second discharging. The time range is 0 -999second.

Discharge Turn ON Forced Start Time FOP:
This function is used to prevent the device from starting instantly and reduce the battery voltage, so that it is lower than the Lower Limit Voltage Value down and causing the module to automatically turn off the output and causing the battery can't discharge properly.
The module will check the battery voltage again if enabled Discharge Turn ON Forced Start Time function.

 

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

Captcha

XY-CD60 Şarj Deşarj Kontrol Modülü

 • Brand: OEM
 • Product Code: XY-CD60 Şarj Deşarj Kontrol Modülü
 • Availability: In Stock
 • Fiyat : 416.00TL
 • KDV Dahil : 499.20TL

Tags: XY-CD60, Pil, Aşırı, Şarj, Deşarj, Kontrol Modülü, Lityum, Lipo, Batarya, Kurşun Asit, Akü, Koryucu, DC 6-60V, Panel Tip Kutu, Aşırı Deşarj, Aşırı Şarj Koruma Devresi