CD60L Solar Kontrolör

 

CD60L Pil Aşırı Şarj Deşarj Kontrol Kartı

Lityum Lipo Pil Batarya Kurşun Asit Akü Koryucu DC 6-60V Lcd Ekran Aşırı Deşarj Aşırı Şarj Koruma Devresi

 

 

     Ürünün temel olarak 2 işlevi bulunur. Batarya şarj ve deşarj işlemlerini kontrol eder. Pilinizin siz farketmeden zarar görmesini engeller.

 

     Şarj Modu: Cihaza bağlı akünün şarj edilmesini kontrol eder.

Şarj için alt ve üst değerler girilir. Şarj edilecek pilin voltaj seviyesi bu üst değerden daha düşükse röleyi açarak, giriş beslemesinden gelen voltaj ile akü şarj edilmeye başlanır. Akü voltajı üst değeri geçtiğinde, aküyü korumak için giriş beslemesinin bağlantısını kapatarak şarjı sonlandırır. Şarj sırasında 1 adet gösterge ledi kart üzerinde yanarak şarjın açık olduğunu gösterir.

     Bu pilin şarj üst değerini sizin bilmeniz gerekmektedir. Pilinizin durumuna göre şarjın kesilmesi gereken voltaj değerlerini üreticiden yada satıcıdan öğrenmeniz gerekmektedir.

     Deşarj Modu:  Cihaza bağlı akünün yük ile kullanımını kontrol eder.

     Piliniz ile bir lamba, motor vs. sürerek kullanma durumuna, pil deşarj adı verilir. Pillerin deşarj işlemi sırasında kapasiteleri azalmaya başladığında çok hızlı bir şekilde voltajları düşer. Bu azalma çok hızlı gerçekleşirken pilde de fiziksel olarak bozulmalar oluşur. Bu sebeple mesela %10-20 seviyelerine kadar kullandığınız bir pili %0’a kadar tüketmemeniz şarttır. Pillerin kullanıcıların farkında olmadan tükenmesi durumu ile sık sık karşılaşılmaktadır örneğin; araba akülerinin bitmesi. Bu sorun sıklıkla karşımıza çıksa da bunun engellenmesi akünün kullanım ömrünü uzatmak için zaruridir.
     Bu açıklamadan sonra bu ürünün deşarj işlemindeki kullanımını anlatalım. Cihaz ayarlarında deşarj için bir alt limit belirtmenizi gerekmektedir. Bu limit üstündeyken, kart pilin yükü sürmesine izin verir. Bu limit altına düştüğünde pilin zarar görmemesi için rölesini kapatarak pilin tamamen boşalmasını engeller. Deşarj işlemi sırasında gösterge ledi ile durumu izleyebilirsiniz.

     UYARI: Bu kart pilin şarj ve deşarj işlemlerinin otomatik olarak kontrol edilmesini sağlar. Bu cihaza pili şarj etmek için ayrıca akım kontrollü pil şarj kartı bağlanması gerektiğini unutmamalısınız. Direkt olarak bir adaptör ile pil şarj işlemi yapılmamalıdır. Bu kart sadece pil voltajını izleyerek daha kaba bir şarj kontrolü sağlar. Gerçek şarj kontrolü pil şarj akımlarının izlenebildiği cihazlar tarafından yapılmalıdır. Ancak kullanıcılar genelde adaptörler ile pilleri basit olarak şarj etme eğilimindedir. Kullanıcılar adaptör kullanacak bile olsa bu tip bir kart kullanmaları halinde, kritik pil zarar görme durumlarından korunmuş olacaklardır.

Kullanımı:
UP:
1- Up tuşuna kısa basmak % ve zaman olarak pilin kullanım bilgisini gösterir.
2- Up tuşuna 5 saniyeden uzun basmak ürünü şarj deşarj modları arasında değiştirmeyi sağlar. IN şarj modudur. OUT deşaj modudur.

SET:
1- Set tuşuna kısa basmak bulunduğu moddaki parametreleri ( Alt ve üst değerleri ) gösterir.
2- Set tuşuna uzun basmak bu parametreleri değiştirmenizi sağlar. Şarj deşarj moduna göre ilgili ayarları yaparsınız.

DOWN:
1- Down tuşuna kısa basmak röleyi açıp kapatır.  ( Tehlike durumlarında kullanılır.)
2- Down tuşuna uzun basmak lcd arka ışığını ayarlar.
Tüm ayarlar yapıldıktan sonra SET tuşuna uzun basılarak ayarlar kaydedilir ve ayar menüsünden çıkılır.  Tekrar bir ayar yapmak isterseniz yeniden uzun basarak ayar menüsüne girmeniz gerekecektir.

Uyarı: Ayarlar yapılıp çıkıldıktan sonra düşük voltaj limiti yüksek voltaj limitinden daha yüksek ise cihaz ERR yazarak ayarlarda hata olduğunu bildirir. Ayarları düzeltmeniz gerekir.

Üründe aynı zamanda zamana bağlı işlemlerde yaptırabilirsiniz. 0-999 saniye arasında değişecek işlemler yaptırılabilir.  Mesela ürün açıldıktan on saniye sonra yükü sürsün gibi bir ayar yapılabilir…

 

Özellikler:

 •     XY-CD60L
 •     Pil şarj ve deşarj kontrolü
 •     Çalışma Gerilimi: DC 6V - 60V arası  piller ile kullanılabilir.
 •     Akım: 2-3A
 •     Çalışma Sıcaklığı: 0C +60C
 •     Aşırı şarj koruması
 •     Aşırı deşarj koruması
 •     Şarj / deşarj süresi ayarlanabilir 2 dk yükü çalıştırmak vb.
 •     Büyük lcd ekran
 •     3 Adet menü ayar butonu
 •     1 Adet şarj / deşarj gösterge ledi.
 •     Boyut: 46mm x 45mm x 20mm
 •     Ağırlık: 25gr

 

Paket İçeriği:

 • 1 Adet CD60L Pil Şarj Deşarj Kontrol Kartı

 

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

Captcha

CD60L Solar Kontrolör

 • Brand: OEM
 • Product Code: CD60L Pil Şarj Deşarj Kontrol Kartı
 • Availability: In Stock
 • Fiyat : 343.20TL
 • KDV Dahil : 411.84TL

Tags: CD60L, Pil, Şarj, Deşarj, Kontrol Kartı, Batarya, Akü, Pil Koruyucu, DC 6-60V, Aşırı Deşarj, Aşırı Şarj, Koruma Devresi